Rozmowa kwalifikacyjna – język ciała – 6 wskazówek
Anna Mikulska
Expert kariery
Zaktualizowano: 15/05/2018Na pewno znasz powiedzenie – liczy się pierwsze wrażenie!
Nie chodzi tylko o to, jak się ubrałeś czy jak dobrze na papierze wygląda Twoje CV. Pierwsze oraz trwałe wrażenia dotyczy tego, jak się zachowujesz, jak reagujesz i jak nawiązujesz relacje w trakcie spotkania z Twoim przyszłym pracodawcą.
Sześć wskazówek dotyczących języka ciała
1. Wejdź do pokoju pewnym krokiem. Kiedy pierwszy raz spotykasz się z osobą przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną, podnieś głowę i uśmiechnij się. Rozmowy rekrutacyjne mogą być przerażające, ale jeśli pójdziesz na nie, oczekując najgorszego, wówczas twoje ciało będzie odzwierciedlać Twój stosunek do spotkania. Myśl więc pozytywnie!
2. W każdym profesjonalnym środowisku uścisk dłoni może nam dużo o Tobie powiedzieć. Uściśnij dłoń rozmówcy mocno i pewnie, ale nie przesadzaj.
3. Zwróć dużą uwagę na postawę ciała. Dobra postawa ciała powie Twojemu rozmówcy, że jesteś pewny siebie i masz silną osobowość. Zła postawa może zostać zinterpretowana jako lenistwo i brak zainteresowania.
Zamów symulację rozmowy kwalifikacyjnej!
4. Unikaj przebierania palcami, stukania nogą czy bawienia się włosami. Takie zachowania wskazują na brak pewności siebie i są rozpraszające.
5. Nawiąż i utrzymuj kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą, by upewnić go, że masz umiejętności, kwalifikacje i/lub doświadczenie, aby sobie poradzić z nowym zadaniem. Użyj takich gestów, które pokażą Twoje zainteresowanie lub potwierdzą zrozumienie, np. potakiwanie, przechylanie głowy lub unoszenie brwi.
6. Nie krzyżuj ramion. Krzyżowanie przed sobą ramion wskazuje na obronę, wycofanie, agresję lub zamknięcie w sobie. Używaj rąk w sposób ekspresyjny, kiedy mówisz, a kiedy nie mówisz, trzymaj je na kolanach. Możesz odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane w trakcie rozmowy, ale jeśli twój język ciała jest niedbały, również Ty możesz być odebrany właśnie w ten sposób.
Odwiedź nas