Rozmowa kwalifikacyjna – jak odpowiedzieć na pozornie łatwe pytania
Anna Mikulska
Expert kariery
Zaktualizowano: 01/08/2018Przygotowanie to klucz do sukcesu. Wrażenie które robimy na rozmówcy pochodzi w 20% z komunikacji werbalnej i aż w 80% z komunikacji pozawerbalnej. Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko to, co powiesz o Pracodawcy, ale także Twój wygląd i gesty.
Ważne żeby pamiętać, aby wszystkie odpowiedzi były zwięzłe i spójne z CV które otrzymał Twój Pracodawca.
Zamów profesjonalne CV!
Opowiedz o sobie
Pytanie „Co może Pan/Pani opowiedzieć o sobie?” jest chyba zadawane na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Najlepiej nie rozpoczynaj od prostego streszczenia CV i powtórzenia życiorysu.
Skup się na rzeczach najważniejszych i najbardziej przydatnych dla Pracodawcy. Wykorzystaj świetną okazję do zwięzłej wypowiedzi w 3 częściach:
- Jak się znalazłeś w obecnej sytuacji, tj. wykształcenie/kwalifikacje i najważniejsi pracodawcy
Przykład: Project menedżer, wyższe wykształcenie techniczne, 10 lat doświadczenia w zarządzaniu projektami dla branży spożywczej (korporacja A), branży spożywczej (korporacja B), branży farmaceutycznej (korporacja C) - Jakie masz kompetencje i dokonania, główne motywacje Twojego działania
Przykład: Certyfikat Zarządzania Projektami, zdolności, przywódcze, Zrealizowane 10 projektów, w rezultacie usprawnienie 15 procesów, oszczędności 2 miliony EURO. - Jakie korzyści z Twojego zatrudnienia będzie miał nowy pracodawca
Dlaczego odszedł Pan / odeszła Pani z ostatniej pracy?
Kiedy pada to pytanie, odpowiedz, że potrzebujesz nowych wyzwań lub nowego kierunku kariery. Ważne jednak aby nie poprzestać na znanym powiedzeniu „chcę się rozwijać” ale wymienić konkretne obszary w których możesz rozwinąć swój potencjał i kompetencje w nowej firmie.
Pamiętaj: unikaj krytyki poprzedniego pracodawcy a jeżeli już musisz to zrobić z powodu np. mobbingu, to nie opisuj całej historii ze wszystkimi szczegółami ale zwięźle opisz sytuację w 2-3 zdaniach.
Opowiedz o trudnej sytuacji, z którą musiałeś się zmierzyć
Wymień 1-2 sytuacje, a następnie opisz je, z naciskiem na wykorzystanie swojego doświadczenia, umiejętności i ciężkiej pracy w ich przezwyciężeniu. Pamiętaj, by Twoje odpowiedzi były zwięzłe, ale opisywały całą sytuację, Twoją rolę i kroki, jakie podjąłeś w związku z rozwiązywanym problemem. Najlepiej aby struktura Twojej odpowiedzi była oparta o tzw. model STAR.
S (Situation – sytuacja), T (Task – zadanie), A (Action – działanie), R (Result – wynik) Sytuacja to np. wejście na rynek konkurencyjnego produktu, Zadanie – utrzymanie obecnego udziału w rynku, Działanie – przygotowanie nowej strategii marketingowej, Wynik – potwierdzenia zadania w wynikach sprzedaży w danym okresie. Metoda STAR umożliwia logiczną prezentację jakimi środkami doprowadziliśmy do osiągnięcia konkretnych efektów
Co nie podobało Ci się na Twoim poprzednim stanowisku ?
Musisz być bardzo czujny, odpowiadając na to pytanie. Nie chcesz wymienić tych samych problemów, które dotyczą także Twojej potencjalnie nowej pracy.
Jednym z tzw. neutralnych negatywów jest np. korporacyjna biurokracja. Dobrze jednak abyś mógł też pokazać w jaki sposób starałeś się zminimalizować wpływ tego problemu na Twoje środowisko pracy.
Przykładem może być konstruktywna propozycja zmiany biurokratycznych procedur i rozmowa z menedżerem.
Dlaczego masz przerwę w zatrudnieniu ?
To kolejne podchwytliwe pytanie. Odpowiedz, że nie szukasz pracy tylko po to, by opłacić rachunki, ale takiej, w której mógłbyś rozwinąć swoją karierę zawodową. Koniecznie trzeba opisać wykonywane aktywności w czasie przerwy zawodowej np. ciekawe podróże, wolontariat, szkolenia.
Czego oczekujesz od nowej pracy ?
Pomyśl perspektywicznie i postaraj się znaleźć związek pomiędzy Twoimi planami i stanowiskiem, o które aplikujesz. Wspomnij, dlaczego interesuje cię akurat ten sektor i które z Twoich umiejętności dają Ci przewagę nad konkurencją.
Podaj konkretne przykłady, ale pamiętaj, by Twoje odpowiedzi były zwięzłe i na temat.
Możesz też wykorzystać wprost część ogłoszenia rekrutacyjnego która opisuje to co oferuje pracodawca.
Dlaczego chcesz dla nas pracować ?
Nie powinno być to trudne pytanie, jeśli się odpowiednio przygotowałeś. Podziel się swoimi przemyśleniami na temat Twojego przyszłego pracodawcy, wskazując np. na dobre opinie innych pracowników o środowisku pracy, wartości firmy które też podzielasz, dynamiczną branżę, możliwość rozwijania potencjału i konkretnych kompetencji na nowym stanowisku.
Wyjaśnij zwięźle w jaki sposób Twoje kompetencje odpowiadają wymaganiom nowego stanowiska.
Gdzie widzisz siebie w przyszłości ?
Przyszłość wzbudza duże zainteresowanie rekruterów, więc przygotuj się na pytanie: „Gdzie widzisz siebie za X lat?”. W ten sposób rekruter próbuje się dowiedzieć czy stawiasz sobie jasne cele. Najlepiej jeżeli wymienisz nie konkretne stanowiska ale obszary merytoryczne lub działy firmy w których chciałbyś się realizować w perspektywie 3-5 lat.
Ile chcesz zarabiać ?
Kiedy padnie pytanie o wynagrodzenie, weź pod uwagę aktualną wysokość wynagrodzenia w sektorze.
Podaj wprost minimalną kwotę brutto która spełnia Twoje oczekiwania. Koniecznie unikaj podawania „widełek”, kwoty „na rękę” itd.
Jak się zachować po rozmowie
Pamiętaj także, aby przesłać e-maila z podziękowaniami osobie, która przeprowadzała z tobą rozmowę kwalifikacyjną. Jest to na pewno dobry pomysł na przypomnienie rekruterowi o Twoim zaangażowaniu.
Zamów symulację rozmowy kwalifikacyjnej!
Odwiedź nas