Blog

Jak pisać skuteczne CV podczas pandemii COVID-19 w 2021 roku

avatar

n1

Na dzisiejszym rynku pracy zachodzi wiele zmian. Jedne branże przeżywają kryzysy, inne rozwijają się i poszukują pracowników. Pandemia zmienia wiele, również wymagania pracodawców, którzy coraz częściej poszukują osób posiadających określone umiejętności, przydatne w czasie kryzysu.

Zawsze warto zadbać o to, aby odpowiednio podkreślić swoje kompetencje i zostać zauważonym przez rekrutera, czy potencjalnego pracodawcę. Tym bardziej w okresie pandemii i związanego z nią wzrostu stopy bezrobocia (do 6,2% w Polsce w 2020 r. vs. 5,2 % z 2019 r.), skuteczne wyróżnienie się spośród aplikujących kandydatów staje się kluczowe.

Rozmowa rekrutacyjna w czasach COVID-19

Trendy długoterminowe na 2021 rok

W obecnym roku nadal będzie stosowany hybrydowy styl pracy, mocno ukierunkowany na połączenie wykonywania obowiązków z domu i w siedzibie firmy. Hybrydyzacja powoduje zmiany i ulepszenia w zakresie narzędzi cyfrowych wykorzystywanych do codziennej pracy, szczególnie zdalnej.

Pisanie CV w czasach Covid-19

Większa otwartość firm na elastyczne ułożenie czasu pracy, duża mobilność stanowisk, coraz częstsza forma zatrudnienia w ramach pracy tymczasowej i współpraca online będą wciąż kluczowymi obszarami wpływającymi na rynek pracy.

Rynek pracownika?

Rynek pracownika, który obserwowaliśmy przez dłuższy czas zdecydowanie wyhamował w 2020 roku i tendencja ta będzie widoczna również w najbliższej przyszłości. Brak stabilności na rynku spowodował wśród potencjalnych kandydatów ostrożność, którą obserwujemy codziennie podczas działań headhunterskich. W trakcie rozmów rekrutacyjnych często słyszymy pytania o:

  • kondycję finansową firmy

  • stabilność zatrudnienia, plany na przyszłość

  • możliwość pracy zdalnej

  • podejście do pracowników w nowej sytuacji

1-4

a3

Bezrobocie i prognozy zatrudnienia

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie, a pensje choć zdecydowanie wolniej, nadal rosną w niektórych sektorach gospodarki. Wyspecjalizowany pracownik jest wartością samą w sobie i w 2021 roku będzie mógł liczyć na wiele atrakcyjnych ofert

2-2

Z kolei przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw będzie w 2021 roku wyższe o około 6 proc. Możemy też spodziewać się kontynuacji zwolnień w sektorach najmocniej dotkniętych skutkami pandemii – zarówno przez administracyjne obostrzenia, jak również zmianę zachowań konsumenckich. Jednocześnie, zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych i logistyce, może utrzymać się na poziomie z początku 2020r. a nawet wzrosnąć o ok. 5 proc. w skali roku.

Są jednak branże, które mają szansę wyjść i wychodzą obronną ręką z pandemii.

Optymistycznie, jeśli chodzi o zatrudnienia rysuje się sektor:

  • budownictwa

  • e-commerce

  • produkcji przemysłowej

  • handlu detalicznego i hurtowego

czy też firmy związane z finansami i usługami dla biznesu.

3-1

Są także zawody, których przedstawiciele w czasie pandemii są nawet bardziej poszukiwani.

Od listopada 2020 r. pojawiło się więcej ofert niż rok temu dla:

  • analityków finansowych

  • specjalistów ds. e-commerce

  • specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

  • programistów

W ujęciu rocznym widoczny jest też wzrost zainteresowania zawodami medycznymi, których przedstawiciele są tak ważni w walce z drugą falą pandemii.

4-1

a11

Odpowiednia forma dokumentów aplikacyjnych

Profesjonalne CV nie może być jedynie opisem doświadczenia zawodowego, bez wyraźnej struktury
i podziału na sekcje, ale powinno zostać sformatowane wg obecnie obowiązujących standardów. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Prezentując swoje doświadczenie możesz wybrać format stanowiskowy, gdzie w sposób chronologiczny opiszesz swoje obowiązki zawodowe w poszczególnych pracach. Takie CV dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy masz już kilkuletnie doświadczenie na stanowisku podobnym do tego, na które aplikujesz.

Poniżej przykładowy wzór takiego CV:

12

Jeżeli natomiast szukasz pracy w całkiem innej branży, co jest obecnie częstym zjawiskiem na rynku bądź masz niewielkie doświadczenie – stwórz CV kompetencyjne, w którym podkreślisz swoje kwalifikacje oraz nabyte umiejętności.

Poniżej przykładowy wzór takiego CV:

jankowalski

Niezmiennie, skuteczne CV powinno nawiązywać do wymagań zawartych w ofercie pracy. Aktualizując dokumenty aplikacyjne do każdego ogłoszenia znacząco zwiększasz swoją szansę na zdobycie zatrudnienia, najlepiej stosując „słowa klucze”, oznaczające zazwyczaj umiejętności, które będą kluczowe do efektywnej pracy w czasie kryzysu którym jest pandemia COVID-19.

Umiejętności cyfrowe

Okazały się w czasie pandemii niezbędne. Wiele firm z dnia na dzień przeszło na pracę zdalną. Był to więc czas wzmożonego korzystania z technologii, co się raczej nie zmieni po zakończeniu kryzysu pandemicznego. Pracodawcy preferują zatem osoby z doświadczeniem w używaniu nowych narzędzi internetowych. Znajomość popularnych platform do współpracy jak na przykład Microsoft Teams, Zoom lub inne – warto zapisać w CV. Pożądana jest także umiejętność korzystania ze Slacka, Trello oraz aplikacji G-Suite.

a4

Elastyczność i zdolność do adaptacji w nowym otoczeniu

Wiele przedsiębiorstw musiało zmienić profil lub sposób prowadzenia swojej działalności, radząc sobie z zawirowaniami na rynku spowodowanymi pandemią COVID-19. Wprowadzając całkiem nowe metody pracy w bardzo krótkim czasie, wykazały się dużą elastycznością. Aplikanci potwierdzający, że w razie konieczności potrafią dostosować się do każdej sytuacji, zdobywać nowe umiejętności
i pracować w różnych środowiskach, bardziej odpowiadają preferowanemu profilowi aktualnie poszukiwanych kandydatów.

Współpraca z tzw. zespołami rozproszonymi

Jak motywować siebie (oraz innych), kiedy pracujesz poza biurem i jesteś z dala od swoich współpracowników? Jeśli pokażesz, że potrafisz budować relacje i współpracować z zespołem pracując zdalnie, obecnie na pewno zyskasz w oczach potencjalnego pracodawcy.

Umiejętność zarządzania zespołami rozproszonymi jest wymagana od wielu managerów nie tylko w czasach związanych z pandemią. W międzynarodowych korporacjach realizacja większości interdyscyplinarnych projektów przez współpracujących zdalnie specjalistów to standard.

Warto pochwalić się również zdolnością do efektywnego planowania pracy, szczególnie kiedy nie mamy bezpośredniego kontaktu z podwładnymi / przełożonymi. Tutaj niezbędne będzie podkreślenie swoich kwalifikacji w zrozumiałym dla innych formułowaniu komunikatów i poleceń.

Zarządzanie zmianą i zachowanie w kryzysowych sytuacjach

Aktualny kryzys, spowodowany pandemią COVID-19 pokazuje, że jedną z kluczowych kompetencji na rynku pracy jest umiejętność radzenia sobie w nieprzewidzianych i kryzysowych sytuacjach oraz efektywne rozwiązywanie problemów. Dzięki zdolnościom do krytycznego i analitycznego myślenia łatwiej jest zachować spokój i podejmować racjonalne decyzje.

a5

Aby zatem CV było skuteczne i dostosowane do obecnych wymogów rynku pracy, warto podkreślić następujące umiejętności interpersonalne:

  • otwartość na zmiany

  • elastyczność/zdolność adaptacji do nowych warunków

  • skłonność do przejmowania inicjatywy

  • umiejętność pracy pod presją

  • podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych

Spójność treści i struktura CV

Pokazanie umiejętności interpersonalnych które pomogą nam efektywnie pracować w czasie kryzysu jest bardzo istotna, jednak muszą one wynikać z opisu doświadczenia i projektów, które realizowaliśmy, a przede wszystkim konkretnych sukcesów zawodowych.

5-1

Otwartość na zmiany

Idealnym przykładem elastyczności i otwartości na zmiany będzie aktywny udział we wdrażaniu nowych narzędzi pracy:

  • strategii np. komunikacyjnych, marketingowych, sprzedażowych

  • standardów np. jakości ISO, księgowości MSR/US GAAP

  • systemów/aplikacji IT np. Teams, Zoom, Slack

  • procedur np. elektronicznego obiegu dokumentów

Elastyczność/zdolność adaptacji do nowych warunków

W przypadku długoletniego związania z jednym pracodawcą, dobrym przykładem będzie udział w procesie łączenia z inną firmą lub podkreślenie zmiany stanowisk/zespołów czy też miejsca wykonywania pracy tj. oddziału w innej lokalizacji niż dotychczas.

Jeżeli zmieniałeś pracę, warto pokazać w jaki sposób zmiana pozwoliła poszerzyć Twoje kompetencje i jakie podejmowałeś wyzwania na nowym stanowisku.

Skłonność do przejmowania inicjatywy

Bardzo dobrym przykładem jest zgłaszanie oraz wdrażanie propozycji ulepszeń procesów w ramach tzw. Continuous Improvement, zwanego też Process Excellence. Szczególnie międzynarodowe korporacje wymagają od wszystkich pracowników ciągłego usprawniania procesów, którymi się zajmują.

a6

Usprawnianie najczęściej oznacza pomysł na:

Krótsze/łatwiejsze wykonanie danej czynności, którą może być m.in:

  • montaż podzespołów na taśmie produkcyjnej

  • sposób księgowania

  • przyjęcia towarów na magazynie

  • pisania kodu programu komputerowego

a także znalezienie oszczędności poprzez wprowadzenie zmian m.in.:

  • dostawców/towarów

  • technologii produkcji

i innych w zależności od stanowiska i branży.

Umiejętność pracy pod stałą presją

Tutaj najlepiej podać przykłady na terminowe zakończenie procesu i/lub projektu.

Poniżej przykładowe rodzaje procesów/projektów:

  • dostarczanie przesyłek towarów lub wykonywanie usług

  • dostarczanie informacji np. raportów

  • konsekwentne księgowanie faktur w terminie

  • realizacja projektu budowlanego/inwestycji z godnie z harmonogramem

  • wdrożenie systemu IT

Podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych

Podejmowanie decyzji zazwyczaj jest postrzegane jako domena menedżerów, jednak w praktyce decyzje podejmuje każda osoba niezależnie od miejsca w hierarchii.

Dla menedżerów to doskonała okazja do pokazania, jak zmienili strategię firmy:

  • sprzedażową np. zmiana ceny czy też wejście na inny segment rynku

  • marketingową np. inny sposób przekazu i dotarcia do grup odbiorców

Najbardziej znanym przykładem są firmy z branży tekstylnej które dostosowały swoje linie produkcyjne do szycia maseczek.

6-1

avatar
Anna Mikulska
Ekspert kariery, doświadczona Dyrektor Personalna, przeprowadziła ponad 500 projektów rekrutacyjnych. Przygotowuje CV oraz prowadzi symulacje interview. Swoją wiedzą dzieli się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
LinkedIn
Opineo.pl - Słucham swoich klientów