Jak uczyć się szybko
Anna Mikulska
Expert kariery
Zaktualizowano: 01/08/2018Z małymi wyjątkami, większość z nas dobrze sobie radzi z wykorzystaniem tego, co zrobiliśmy i zobaczyliśmy w przeszłości. Jesteśmy spokojni, gdy musimy ponownie użyć rozwiązań, które niegdyś się dla nas sprawdziły, a także gdy musimy rozwiązać problem, z którym się już wcześniej spotkaliśmy.
Wyzwanie pojawia się, gdy musimy zrobi coś po raz pierwszy; rozwiązać problem, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy, spróbować nowych sposobów na zawiłą sytuację. W nowym, połączonym ze sobą świecie, gdzie rośnie tempo zmian i zakłóceń, zdolność szybkiego uczenia to podstawowy klucz do umiejętności przetrwania. Jeśli nie masz tej umiejętności, istnieją duże szanse, że w ciągu kilku lat znikniesz z rynku.
Co więc możesz zrobić, by stać się wykwalifikowanym ekspertem w szybkim uczeniu się, jak rozwiązać problem?
Znajdź główną przyczynę
Nasz mózg jest ekspertem w wykonywaniu logicznych połączeń, gdy napotka problem. To mogłoby jednak pomóc, gdybyś wcześniej już napotkał podobną sytuację. Gdy trafisz na przeszkodę z nowym problemem, dobrym punktem startowym będzie pięciokrotne zapytanie „dlaczego”, dzięki czemu zobaczysz, jak wiele powodów wymyślisz. Zwiększy to prawdopodobieństwo lepszego rozwiązania, bo zobaczysz więcej powiązań. Poszukaj wzoru w danych, do których się dokopiesz, pohamuj chęć zbierania informacji. Następnie pogrupuj przyczyny we wspólne kategorie, aby znaleźć rozwiązanie.
Sukces za pierwszym razem może być mitem
Szybkie rzucanie rozwiązania nowego problemu nie jest najlepszym pomysłem. Badacze zwykli mówić, że dopiero za drugim lub trzecim razem zaczynamy rozumieć prawdziwy problem. Aby wyostrzyć twoją krzywą uczenia się, skróć działanie i zbuduj feedback do rozwiązania problemu jako procesu interaktywnego. Pomysłem jest doskonalenie wstępnego rozwiązania w trzech-czterech rundach feedbackowych cyklów. Im częstsze cykle, tym ostrzejsza będzie twoja krzywa uczenia się.
Przeciwne myślenie pomaga
Podczas spotkania z nowym problemem, wywróć go do góry nogami. Zastanów się nad czymś najmniej prawdopodobnym, czymś co nie składa się na problem, co go nie powoduje. Przeciwne myślenie pomaga ci zbudować perspektywę oraz spojrzeć na problem całościowo. Jak powiedział Albert Einstein: „Świat, który stworzyliśmy jako rezultat naszego poziomu myślenia, tworzy problemy, których nie możemy rozwiązać na tym samym poziomie myślenia, w jakim je stworzyliśmy.”
Skorzystaj ze swojej sieci
Nie zgrywaj supermana. Skorzystaj z pomocy przyjaciół, daj im znać, co myślisz i przyjmij feedback do swojego toku rozumowania.
Rozmowa z innymi pomoże ci pokonać twoje uprzedzenia i martwe punkty, a im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Nie chcesz przecież wracać do punktu wyjścia, gdy już twój prototyp lub pomysł zostanie zaprezentowany menadżerowi i grupie. Podczas wyboru ludzi z Twojej sieci, od których będziesz zbierał feedback, pamiętaj, że badania wskazują, że grupy o najbardziej zróżnicowanym pochodzeniu generują najbardziej innowacyjne rozwiązania problemów.
Eksperymentuj szybko i realnie
Gdy już wydrążysz alternatywy, poddaj je wszystkim logicznym testom i krytyce, której poddawana jest każda inna alternatywa, nie szczędź rygorystycznych testów, tylko dlatego, że to twój pomysł. Pamiętaj – wolność i otwartość na pomysły wspiera kreatywność i innowacyjność w rozwiązywaniu problemu. Następnie musisz trzymać się struktury testując swój pomysł.
Odwiedź nas