20 zasad tworzenia profesjonalnego CV
Anna Mikulska
Expert kariery
Zaktualizowano: 16/10/2024Jeśli myślisz o zrobieniu nowego kroku w swojej karierze zawodowej, być może zorientowałeś się, że Twoje CV jest całkowicie wywrócone do góry nogami. Kiedy ostatnim raz było aktualizowane ? W jaki sposób przeniesiesz umiejętności z obecnej pracy do nowej? Jak odróżnisz się od innych kandydatów? Jak długi będzie ten proces?
Samo zadawanie tych pytań może być męczące. Nawet jeśli obecnie nie szukasz nowej pracy, pomyśl nad zaktualizowaniem swojego CV. Mamy dla Ciebie 20 podstawowych zasad, które przybliżą Cię znalezienia wymarzonej pracy.
1. Umieść wszystko na jednej stronie
To najważniejsze! Jeśli rekruter średnio spędza 6 sekund na sprawdzeniu każdego CV to istnieje ryzyko, że nie przeczyta drugiej strony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy starasz się o stanowisko dyrektora lub partnera – wówczas to właściwa i powszechnie akceptowana praktyka. Aby ograniczyć informacje, pamiętaj o ich celu!
Zasada jest prosta: Nie chwal się wszystkim co do tej pory zrobiłeś, a tylko tym, co potrafisz w nawiązaniu do stanowiska, na które aplikujesz.
2. Błędy ortograficzne
Kolejna ważna wskazówka! Zdarza się, że rekruterzy eliminują CV jeśli tylko znajdą w nim jakiś błąd. Przeczytaj go kilkakrotnie przed wysłaniem, a najlepiej poproś znajomych by też go sprawdzili.
Zamów profesjonalne CV!
3. Odpowiednie formy czasowników
Nieodpowiednia forma czasownika to powszechny błąd, który może zmniejszyć Twoje szanse na zdobycie pracy. Jeśli wykonywałeś obowiązki w przeszłości użyj w CV formy czasownika przeszłego dokonanego, a jeśli nadal je wykonujesz, użyj czasu teraźniejszego.
Przykład:
Zarządzałem, dostarczałem, organizowałem lub zarządzam, dostarczam, organizuję
4. Zaimek „Ja”
Staraj się nie używać zaimka osobowego w pierwszej formie typu „ja”, „moje”.
Przykład:
zamiast pisać „Osiągnąłem i przekroczyłem limity sprzedażowe na poziomie 11 %”, napisz lepiej „Przekroczenie limitu sprzedażowego na poziomie 11 %”.
5. Plik PDF
Zapisywanie CV w formacie PDF powoduje zachowanie formy takiej, jaką widzisz u siebie na ekranie. Dzięki temu masz pewność, że rekruterzy dostaną go w takiej samej formie. Jeśli zapiszesz go w innym pliku np. Word, istnieje ryzyko, że styl, format lub czcionka mogą ulec zmianie i zmienić układ.
6. Nazwa pliku
Wielu kandydatów zapisuje swoje CV za pomocą losowych lub ogólnych nazw plików. W sytuacji, gdy rekruterzy dostają dziennie tysiące dokumentów, Twój może zaginąć. Nazwa pliku powinna być jasna i logiczna, najlepiej jeśli będzie zawierała Twoje imię i nazwisko.
Przykład:
Źle- JKCV_2pol.pdf
Dobrze – Jan_Kowalski_CV.pdf lub JanKowalskiCV.pdf
7. Logiczna forma
Nie tylko nazwa samego pliku powinna być logiczna, ale również sama treść. W zależności od miejsca, w którym jesteś na ścieżce kariery, informacje w profesjonalnym CV powinny być umieszczone zgodnie z zasadą odwrotnej chronologii. Najpierw ostatnie, najbardziej aktualne informacje, a następnie dalsze, mniej aktualne.
Przykład:
01.2018- 07.2018 – Dyrektor Działu Sprzedaży Międzynarodowej
03.2017- 12.2017 – Starszy Specjalista ds. sprzedaży międzynarodowej
8. Łatwość czytania
Zakładając, że będziesz miał za dużo informacji i ciężko będzie Ci umieścić wszystko na jednej stronie, możesz ulec pokusie, by zmniejszyć w CV czcionkę tekstu. Możesz to zrobić, ale nigdy nie zmniejszaj jej poniżej 10 punktów, bo informacje staną się nieczytelne.
9. Kompozycja i układ
Jeśli rekruterzy rzeczywiście poświęcą tylko 6 sekund na Twój dokument aplikacyjny, zrób wszystko, by wydłużyć ten czas. Informacje umieść w wyróżnionych lub pogrubionych sekcjach, tak by były czytelne i przejrzyste. Możesz użyć gotowego szablonu lub skorzystać z usług doradców, którzy przygotują dla Ciebie profesjonalne CV.
10. Spójność
Nie tylko czasowniki w treści powinny być spójne, ale również całe formatowanie tekstu. Jeśli jeden tytuł jest pogrubiony pozostałe również powinny być pogrubione, jeśli na końcu punktu postawiłeś kropkę, powinieneś ją postawić na końcu każdego z nich.
11. Kontekst
Wymieniając swoje doświadczenia w CV uwzględnij całościowy kontekst wraz z państwem i regionem, gdzie wykonywałeś dane obowiązki. Szczególnie gdy dużo podróżowałeś i pracowałeś w wielu krajach. Umieść również daty, kiedy wykonywałeś te obowiązki. Szczegóły naprawdę mają znaczenie!
12. Podaj liczby
Każdy z kandydatów mówi, że starał się osiągnąć wyniki w swojej poprzedniej pracy, jednak nie każdy potrafi to udowodnić. Liczby, wartości procentowe i fakty pokazują w CV, że rzeczywiście osiągnąłeś sukces. Takie działanie możliwe jest nawet jeśli na swoim stanowisku nie jesteś związany celami ilościowymi.
Przykład:
Błędnie: Osiągnięcie planu sprzedażowego.
Poprawnie: Przekroczenie o 12% planu sprzedaży detalicznej w segmencie X, w latach 2017-2018.
13. Nazwij sukcesy
CV to Twoja szansa na chwalenie się. Jeśli dostałeś awans ze względu na swoje zaangażowanie, powinieneś o tym wspomnieć. Jeśli współpracowałeś z CEO firmy lub byłeś punktem kontaktowym dla dużego, korporacyjnego klienta, wymień ich nazwy ! To pokazuje, że możesz współpracować z na wysokim poziomie organizacji. =
14. Nie załączaj referencji!
Nie zamieszczaj żadnych danych kontaktowych do osób, które mogą udzielić referencji na Twój temat. To CV jest dokumentem, który powinien przekonać rekruterów do spotkania z Tobą. Jeśli będą potrzebowali dodatkowej opinii, czy rozmowy z Twoimi dawnymi współpracownikami, sami na pewno o to poproszą. Nie ma potrzeby również pisania zdania typu: „Referencje dostępne na życzenie.”.
15. Umiar w kreatywności
Niektóre branże wymagają większej kreatywności nawet na etapie tworzenia CV. Jeśli pracujesz w mediach cyfrowych, marketingu, reklamie czy projektowaniu, tworzenie nietypowego dokumentu może mieć sens. Jeśli jednak starasz się o pracę w finansach, działach HR czy międzynarodowej korporacji postaraj się zachować jednolity i uporządkowany charakter. Bądź ostrożny jeśli chodzi o granice kreatywności.
16. Nie pisz wszystkiego
Dla każdego słowa powinien istnieć cel. Kiedy piszesz i edytujesz, zadaj sobie następujące pytanie: „Czy to zdanie pomoże mi uzyskać pracę, której potrzebuję?” Jeśli nie, powinieneś rozważyć edytowanie go lub usunięcie.
17. Pomyśl o osobie czytającej Twoje CV
Ważne jest, by pamiętać, że osoba, która czyta Twoje CV jest prawdziwa. Jej praca polega na znalezieniu najlepszych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną i przedstawieniu ich szefowi lub zespołowi. Pisząc dokument aplikacyjny powinieneś pomyśleć, jak możesz ułatwić jej pracę, a sobie zwiększyć szansę na spotkanie.
18. Pomyśl o tym, co Cię wyróżnia
Nie wahaj się pokazać, kim naprawdę jesteś, jakie są Twoje zainteresowania, osobowość, co czyni cię wyjątkowym itd. Twoi przyszli szefowie i współpracownicy to są prawdziwi ludzie, którzy prawdopodobnie woleliby pracować z kimś, kto jest ciekawy, kulturalny i otwarty. A jeśli Twoja osobowość nie nadaje się do tego środowiska, prawdopodobnie okazałoby się, że Ty również nie byłbyś szczęśliwy na tym stanowisku.
19. Pomyśl pracy, o którą się starasz
Jedną z dobrych metod, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, czy jesteś idealną osobą na dane stanowisko, jest przeczytanie opisu zadania i wyszczególnienie kluczowych zwrotów. Następnie pisząc lub edytując swoje CV spróbuj użyć tych słów i wyrażeń z wybranego opisu stanowiska. Może to być bardzo przydatne, gdy przegląda go system ATS.
20. Opowiedz historię!
Przedstawione tutaj wskazówki sprawiają, że Twoje CV będzie w sposób jasny i zwięzły opowiadać Twoją historię. Taki właśnie jest główny cel – opowiedzieć swoją historię i przekonać rekruterów do tego, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko, o które się starasz.
Tak, to sporo informacji. Dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś sam w tym procesie! Szukanie pracy jest trudne, ale możesz znaleźć wsparcie . Jeśli nie czujesz się pewnie w tworzeniu dokumentu aplikacyjnego zawsze możesz skorzystać z usług doradców, którzy przygotują dla Ciebie profesjonalne CV zgodne z obecnymi standardami.
Zamów profesjonalne CV!
Odwiedź nas